Merhaba bu yazımda size Windows Live Writer nedir ve nasıl kullanılır bu konuda bilgiler vereceğim. Bildiğiniz gibi blog ve blogger kavramarı artık internet dünyasını sardı ve blog kavramı çok önemli oldu. Hatta bazı türk gazeteleri de bu konudan geri kalmadı ve türkçe bloglar hazırlatıp, buralarda insanların haberlerini paylaşmalarına ve gördüklerini yazmalarına destek oldular. Bizde bu makalemizde, bu blogları nasıl yazarız ve hangi editörleri kullanırız ve hem online; hem local olarak bu blogları nasıl yönetiriz bu konuyu işleyeceğiz.

Artık blog kavramını yeni nesil çok iyi biliyor ve ben kendimi de bu nesile dahil ediyorum ve : online generation diyorum. Evet online generation artık blog biliyor ve bildiklerini de blog aracığıyla dünyaya duyuyor. Eski günlerde blog’un hiçbir anlamı olmazdı; çünkü hem internet güçlü değildi; hemde arama motorları bu kadar etkili değildi. Hem internetin çok hızlanması; hem de arama motorlarının hızlanması ve indexledikleri sayfaların çok büyük boyutlara ulaşmasıyla, blog sayfalarına ulaşmak kolaylaştı ve bu da blog sitelerinin çığ gibi patlamasına neden oldu:)

Peki bloglar çoğalınca, blog yazarlarının işlerini kolaylaştıracak programlar bir bir ortaya çıkmaya başladı ve Microsoft’da bu konuda yerinde durmadı ve Windows Live Writer’ı ortaya çıkardı. Yukarıda WLW’ın Ekran görüntüsünü görüyorsunuz ve inanın çok güzel özelliklerle donatılmış bir program. Bu programı kullanmak için öncelikle bir blog siteniz olması gerekmektedir; çünkü hesabınıza bağlanıyor ve yazdığınız yazıları online olarak güncelliyor ve yayınlıyor.

Şimdi bu programı nasıl bilgisayarımıza kuruyoruz ve kullanıyoruz ona bir göz atalım. Microsoft’un sitesine gidip WLW’yi bilgisayarımıza indiriyoruz. Bu linke tıklayarak siteye gidebilir ve bilgisayarınıza programı indirebilirsiniz. Programı bilgisayarınıza indirdikten sonra resimdeki gibi bir exe yani yükleme dosyası göreceksiniz. Bu dosyaya çift tıklayarak çalıştırın ve karşınıza bir ekran çıkacak ve orda çeşitli dosyalar var. Bunlar Msn messenger, Msn Toolbar, Windows Live Writer gibi ve siz hangi uygulamayı yüklemek istiyorsanız, bu seçme özelliklerinden seçiyorsunuz ve next diyerek yüklemeye başlıyorsunuz. Yükleme başlıyor ve belirli bir süre sonra yükleniyor. Yükleme bittikten sonra masaüstünüzde Windows Live Writer kısayolunu göreceksiniz ve bu dosyaya çift tıklayarak programı çalıştırıyorsunuz.

Programı ilk kez çalıştırırken, karşımıza aşağıdaki şekilde bir görüntü çıkacak; çünkü kullandığınız blog ayarlarınız yapmamız gerekiyor :

Karşılama ekranını görüyorsunuz. Eğer kendi adınıza sahip olduğunuz bir web günlüğünüz varsa : “zaten ayarlanmış bir web günlüğüm var” seçeneğini seçiyorsunuz. Eğer herhangi bir Web günlüğünüz yani blogunuz yoksa : “Web günlüğüm yok, benim için yeni bir Windows Live Alanı oluştur” seçeneğini seçerek, microsoft’un size sağladığı bloglardan yararlanabilirsiniz. Size hangi seçenek uygunsa seçili hale getirdikten sonra next yani sonraki yapıyorsunuz ve karşınıza aşağıdaki seçenek çıkıyor :

Bu pencerede karşınıza 3 seçenek çıkıyor : Bu özellikler sizin web günlüğünüzle alakalı seçenekler ve siz buradan hangi blog sizin için uygunsa ya da hangisine üyeyseniz seçiyorsunuz. Mesela benim gibi wordpress kullanıyorsunuz ve burda gözükmüyor, o zaman : “Başka bir Web günlüğü hizmeti” seçeneğini seçin ve sonraki yapın.

Yukardaki resimde blogunuzun adresini web günlüğü giriş sayfası URL’si yazan yere yazıyorsunuz. Ben http://msonerg.wordpress.com yazdım; çünkü benim blog adresim bu ve kullanıcı adınızı da kullanıcı adı yazan kutucuğa yazıyorsunuz. Daha sonra da parolanızı yazıyorsunuz ve sonraki diyerek bir sonraki özelliğe geçiyorsunuz.

sonraki’ne tıkladıktan sonra yapılandırma ayarları çalışıyor ve web günlüğünüze bağlanarak geçerli yazıları ve ayarları almaya başlıyor. Yukardaki işlem bitince Windows Live Writer açılıyor ve karşımıza aşağıdaki gibi bir arayüz çıkıyor:

Yukarda programın arayüzünü görüyorsunuz. Posta başlığı yazan yere, blog başlığınızı yazıyorsunuz. Örnek olarak İstanbul’un en güzel baklava satan mağazaları diyebiliriz. Ve daha sonra da gövde kısmına, yani yazınızı yazacağınız yere mouse’la tıklayarak yazılarınızı yazabilirsiniz. Ayrıca sağ bölmede gördüğünüz, ekle özelliklerinden, istediğiniz herhangi bir medya ekleyebilirsiniz. Bu medyalar; video, resim, harita, tablo, link ve eklentiler olabilir.

Yazınızı hazırladınız ve resimlerinizi eklediniz şimdi sıra yayınlamaya geldi. Yukarıda menülerin altında, sol tarafta Yayımla diye bir özellik var, bu özelliğe tıklayarak yazdığınız yazıları yayınlayabilirsiniz. İlk başlangıçta yaptığımız ayarlarla siteye bağlanıyor ve yazımızı yayınlıyor. Eğer şifre ve kullanıcı ismimizi girmişsek ve diğer ayarlarımızı yaptıysak, program yazınızı sorunsuz bir şekilde yayınlayacaktır.

Peki başka hangi özellikleri kullanabiliriz. Windows Live’ın harita özelliğini ekleyebiliriz. Örneğin İstanbul’un hava durumu ya da yol durumu ile ilgili haritaları siteye ekleyebiliriz. Ayrıca, başka blog hesapları ekleyebilir ve sitenizin yani wordpress’in olanak sağladığı diğer özellikleri kullanabiliriz. Artık sıra sizde, eğer bir blog hesabınız varsa hemen yazmaya başlayabilirsiniz ya da yeni bir blog hesabı aldıktan sonra kendinizi en güzel şekilde ifade edebilirsiniz. Unutmayın, hiçbir şey için asla geç değildir; yeter ki isteyin!

Bu yazımızda Windows Live Writer adında blog yayınlama programını size tanıttık ve yeterli bir şekilde bilgilendiğinize inanıyorum. Bir başka yazıda görüşmek üzere.

Önerdiğim Makale : Diğer Blog Programları

Reklamlar